zestaw-win-12

Sommelierzy, enolodzy, właściciele winnic czyli miłość do wina

Rok temu ukazały się wyniki badań, mówiące o preferencjach alkoholowych Polaków. Jak się okazało, trunkami, które stały się wyjątkowo popularne zostały wino i whisky, przy czym wódka i piwo i tak były na pierwszym miejscu ilości spożycia.

Te badania konsumenckie pokazały też, że zmienia się kultura picia i Polacy wybierają raczej powolne sączenie droższych trunków.

Dlaczego tak się dzieje?

Powodów jest kilka: wiele osób odkryło doskonały smak win różnego rodzaju; zestawy win w restauracjach i ich ceny zachęcają do degustacji; w restauracjach pojawili się sommelierzy, którzy doradzą w wyborze wina; część osób trochę się snobuje na picie win, na przykład z Bordeaux; Polacy lepiej zarabiają i mogą sobie pozwolić na droższe i bardziej wyszukane trunki; wino jest zdrowsze i mniej oczywiste niż wódka i piwo.

Kto kocha wino

Sommelierzy, enolodzy, właściciele winnic, restauratorzy to osoby z oczywistych względów zainteresowani winem, wychwalający ich cechy i posiadający pokaźne zestawy win. Jednak obok profesjonalistów i znawców win pojawiają się amatorzy i miłośnicy wina, czyli zwykli ludzie, którzy w pewnym momencie swojego życia uznali, że wino to jedna z najlepszych rzeczy na świecie, które produkuje człowiek.

O tym, że ludzie uwielbiają wino, świadczą liczne dowody w postaci tekstzestaw-win-11ów literackich, esejów filozoficznych i utworów muzycznych. I nie chodzi o to, że ktokolwiek pije wino podczas tworzenia i pisania czegokolwiek, ale rozchodzi się o te teksty kultury, które wychwalają wino i jego właściwości.

Przykłady miłośników win

W Polsce znanym przykładem miłości do wina i jego znawstwa jest Marek Bieńczyk – historyk literatury, pisarz i koneser.

Bieńczyk napisał kroniki wina, gdzie dowcipnie i erudycyjnie pisze o winie jako o trunku i winie jako kulturze picia. Pisze też o tym, że odpowiednie zestawy win powinny znaleźć się w domach, po to, aby biesiadować tak, jak to robią w krajach śródziemnomorskich – lekko i bezpretensjonalnie. Bieńczyk pokazuje, że wino to nie tylko alkohol to styl życia.

Serwis partnerski:

zestaw wina

 

standard

Dodaj odpowiedz