Jak się robi wino?

Jednym z najstarszych, ale i najczęściej pijanych napojów wyskokowych niewątpliwie jest wino. Jego bogaty, pełny smak, cała moc garbników i antyoksydantów, jak również odrobina alkoholu sprawiają, że z chęcią piją go ludzie na całym świecie. Są jednak też tacy, którzy nie tylko wino piją, ale również je samodzielnie przygotowują. I mamy tutaj na myśli zarówno duże winnice, gdzie proces przebiega ten profesjonalnie, jak i domowe, niewielkie wytwórnie. A co potrzebne jest, by stworzyć wino?

Oto kilka najważniejszych informacji w tym właśnie temacie.

Owoce to podstawa

Co oczywiste, każde wino przygotowywane jest z owoców.  Najczęściej są to, co oczywiste, wina gronowe, a więc przygotowywane z winogron. Tak powstaje niemal każde wino ekologiczne na świecie.

Ale jak proces ten przebiega, konkretniej?

Na początek, trzeba oczywiście owoce zebrać i wyselekcjonować. Chodzi o to, żeby nie znalazły się pomiędzy nimi grona zgniłe czy też robaczywe, bo to może zepsuć cały smak.

Kolejnym etapem jest oczyszczenie gron z gałązek i ugniecenie winogron. A potem zalewa się je cukrem – tak, by zaczęły fermentację i dodaje do nich specjalne drożdże, które proces ten przyspieszają.

W czym powstaje wino?wino_ekologiczne1

By być w stanie wyprodukować wino ekologiczne i każde inne, Co oczywiste, posiadać trzeba także odpowiedni sprzęt. Podstawą oczywiście będzie balon, a więc duże szklane naczynie o grubych ściankach, które pomieści kilkanaście czy też kilkadziesiąt lutrów przygotowanego napoju. Poza tym jednak potrzebne będą również rurki do fermentacji i przelewania, a także elementy takie choćby, jak sito do odcedzania napoju i jego przelewania oraz odpowiednie butelki, a także narzędzia pomiarowe – choćby do mierzenia stopnia słodowości wina, czy też zawartości alkoholu.

Podkreślić należy również, że prawdziwe wino powstaje bez sztucznych dodatków oraz konserwantów, a swój pełny smak zawdzięcza przede wszystkim wysokiej jakości składnikom. Warto zatem o tym wszystkim pamiętać w praktyce i docenić wino za to, jak jest tworzone – z tego bowiem głównie wynika jego cena i trzeba sobie z tego z całą pewnością zdać sprawę, bo to kwestia naprawdę istotna pod każdym względem.

Jednym z polecanych przez nas produktów jest wino ekologiczne Aronica Semi Dry

standard

Dodaj odpowiedz